Bulanık – Muş

Bulanık kazası 1927 seneninde Muş’ un şehir olması sebebi ile Muş’ a bağlı kaza olmuştur. Daha önceki ismi Kop olup daha sonra Bulanık olarak değiştirilmiştir. İlçemiz Muş İlinin en büyük ilçelerindendir.
Bulanık ve etrafı tarihi M.Ö. 3000 li senelere kadar uzanan oldukça daha önceki bir yerleşim alanlarındandır. M.Ö. 2500-3000 senelerinde Bulanık ve etrafında NOBİ’ ler yaşamış ve bu yörede GOBİN isimli bir kasaba kurmuşlardır, daha sonra bölgeye URARTULAR hakim olmuşlardır. Bilahare 1071 Malazgirt Zaferine kadar bölgede Bizans hakimiyeti yaşanmıştır. Büyük Selçuklu İmparatorluğunun parçalanmasından sonra 1555 seneninde Kanuni Sultan Süleyman tarafından Muş’ un Akkoyunlulardan alınmasına kadar bölge Akkoyunluların hakimiyeti altında kalmıştır.
Bulanık 1884 seneninde Muş Sancağına,  Bitlis Vilayetine bağlanmıştır. 1927 Seneninde Muş’un Şehir olması İtibarı ile Muş’  a bağlı kaza olmuştur.
Bulanık kazası 1. Dünya savaşında bir müddet Rus işgalinde kalmış, 6 Nisan 1918’  de işgalden kurtulmuştur.  Bulanık halkının geçim kaynağı bitkisel imalat ve hayvancılıktır. 105.855 hektar tarıma elverişli alanda çoğunlukla buğday, arpa, mercimek, ay çekirdeği, yemlik nebatlar ve son senelerde artarak devam eden şeker pancarı imalatı yapılmaktadır. Ayrı olarak bu 105.855 hektar arazinin 700 hektarı yayla (Hayat, Kazım, Orta Yayla) 17.885 hektarı çayır alanı, 24 hektarı Bağ- Bahçe alanı 45 hektarı ihtiyaç dahilinde sebzecilik alanında kullanılmaktadır. Hayvancılık son senelerde fazla gelişmemiş olup, sığır ve koyun yetiştirilir. Kışları büyük şehirlere sezonluk çalışmalar için gidip gelenler de mevcuttur.
1950’ li senelerden sonra bölgenin yapısına bağlı olarak gelip buralara yerleşen muhacirler, tamamiyle olmasa da Bulanık’ tan eğitim ve iyi hayat şartları hasebiyle göç etmişlerdir. Bir bölümü ise yeniden Bulanık’ ta kalmıştır.
 

YORUMLAR
  • sommarbutik 24-08-2023

    iphone 12 mujjo sommarbutik http://www.sommarbutik.com/

    Cevapla
  • 24-11-2023

    no prescription canadian drugs no prescription canadian pharmacies no prescription canadian pharmacy

    Cevapla