BİLECİK HAKKINDA BİLGİ

Türkiye’nin Marmara Bölgesinin Güney Marmara Bölümünde kalan ilimiz, tarihteki ilk isimleri Agrilion ve Belekome olarak geçen şehirdir, daha önceki çağlarda dorukların boğaz yeri(akralion) olarak bilinmektedir.Bozüyük,Gölpazarı,İnhisar,Osmaneli,Pazaryeri,Söğüt,Yenipazar olarak toplamda yedi kazayla bütünleşmiş; fiziki yapı olarak; 4.307 kilometrekarelik yüzölçümü ile küçük ve demografik özelliği itibariyle en az kalabalık şehirlerimizden biridir.Bilecik yeryüzü şekillerinin ve abuhavanın değiştiği bir geçiş noktasında bulunmaktadır.

Bilecik ilimiz coğrafi özelliklerinin ve stratejik konum olarak da tarihsel açıdan da çok ehemmiyet içeren bir yere sahiptir.Bilecik, Eski Antik çağlardan bu yana değişik büyük imparatorlukları üzerinde barındırmış, öyle ki Osmanlı Devleti'nin köklerinin atıldığı Söğüt bölgesi ve büyük mücadelelerin olduğu, İnönü savaşlarının gerçekleştiği Bozüyük kazası bulunmaktadır.Bilecikte gerçekleşen ve Türk milleti hesabına büyük ehemmiyet arzeden bu iki tarihi olay son zamanlarda, şehrimizin Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği olarak  anılmasını sağlamıştır.

Demografik olarak Bilecik nüfusu 2018 seneye göre 223.448'dir.Bunun yanı sıra Bilecik bir Askeri Eğitim Sunan bir ilimizdir.Türkiye’nin her yerinden Askeri eğitim için Bilecik 9. Alay Jandarma Er Eğitim Komutanlığı‘na gelmektedir.Söğüt kazasında de ayrı olarak Eriştirme Eğitim TB. K.lığı bulunmaktadır.

Çoklukla hafta sonraları Toy askerlerin çarşı müsaadeyi vesilesiyle merkezin kalabalığına büyük bir atış sağladığı ve ekonomiyi canlandırdığı da gözardı edilemez orandadır.

Sakarya Nehri'nin çevreninde insanı köklerine çeken etkileyici güzellikleri mesire alanları,gölet ve dereleri,çeşitli sporlara elverişli tabiaat ormanları mevcuttur.Yetiştirilen tarım ürünleri arasında buğda,baklagiller,arpa,mısır,ayçiçeği,soğan,sivribiber,domates,patlıcan,ceviz,üzüm,ayva,kiraz ve karpuz önde gelmektedir.Nar imalatında bölge birinciliğine sahiptir.Bölgede bol miktarda yetiştirilen şerbetçiotu ise bira sanayiinde kullanılmaktadır.

Bileecik'te ormancılık,madencilik,mermer,seramik ve tahta işlemeciliğinin çeşitleri oldukça gelişmiştir.Mermer ocakları ile şehir merkezindeki ve Bozüyük kazası içerisindeki endüstri tesisleri Bileciğin ekonomisinin gelişiminde büyük hisseye sahiptir.

Günübirlik yolcularınızın haricinde yapacağınız uzun müddetli gezilerinizde konakalamanız için ihtiyaç duyulan olan güvenli pansiyon ve oteller bulabilirsiniz.

Bunların yanısıra kültür turizmi yanında inanç turizmi içinde önemli bir konumda olan Bilecik,Türbe ziyaretleri de aileler için vazgeçilmez bir değer taşımaktadır.